Yeni Mezun İş Bulma Yolları

Evet arkadaşlar, bugün ülkemizin biz gençler açısından en büyük problemlerinden biri olan Yeni Mezun İş Fırsatları, İş Bulma Süreci ile ilgili bir yazı yazmak istedim. Genel olarak ülkemizde belli başlı üniversiteden mezun olanlar hariç sektörde iş bulmakta zorlanılıyor, birçoğumuzda fırsatların yetersiz olduğunu düşünüyoruz ki bunun doğruluk payıda var elbette. Hal böyle olunca bizler ne yapmalıyız? 

Ortaya bir farklılık koymalıyız. Yeni mezun olmadan öncesine yani öğrencilik döneminde yada mezun olunca yapılabilecek belki çoğunuzun bildiği bir kaç noktaya değinmek istiyorum. Öncelikle kendimde dahil çoğu öğrenciye üniversite çıktığında direk piyasada çalışacak düzeyde bir deneyim, bilgi sunmaz fakat bize bakış açısı, düşünme yöntemi gibi yetenekler kazandırır. Bunların yanında da tabi ki en önemlisi etkinliklerdir. İlk olarak, katılabildiğiniz bütün etkinliklere katılın ve elinizden geldiğince çevre edinmeye çalışın bunu yapmazsanız bile o etkinliklere giderek dinleyin konuşulanı anlamasanız yada sıkılsanız bile dinleyin çünkü bu size konuşulan konular hakkında en azından bir fikir katacaktır.

Kendinize vakit ayırın tabi ki, sabahlara kadar oyun oynayıp(CS GO, FİFA,PES  çok oynadım. PES-FİFA kapışırız :D)  akşam uyanın. Bunları tabi ki aşırıya kaçmadan yapın arkadaşlar. Şimdi gelelim asıl konulara, ilk olarak benim söyleyeceklerim Yazılım sektörü ile alakalı kendi görüşlerimdir.  Öğrencilik yaşamınızda mutlaka Github ve Linkedin hesapları açın ve bunları aktif olarak kullanmaya çalışın, hesaplarınız yoksa vakit kaybetmeden hemen açın. Github üzerinden yaptığınız projeleri paylaşın, projeniz yoksa da ufak tefek örnekler olsa bile proje geliştirerek hemen githuba atın.

Verimli Çalışın
Verimli Çalışın

Linkedin üzerinden iş fırsatlarını takip edin ve en önemlisi bu fırsatlara başvuru yapmaktan cv göndermekten, ön yazı hazırlamaktan bıkmayın. Benim gördüğüm en büyük eksiklik çok istiyoruz ama aynı paralelde emek vermiyoruz. Yeterli emeği verirsek istediğimiz her şeyi yapabiliriz düşüncesinde bir insanımdır. Bu yüzden emek verin arkadaşlar, her sabah CV nizi güncelleyin, CV nize yeni özellikler katmak için kendizini geliştirin. İlanlarda istenen teknolojilere bakın, kendinizi iş veren gibi değerlendirin, güncel teknolojler hakkında fikir sahibi olun.

Tabiki en önemlisi kendinizi iyi ifade etmeye çalışın. Mülakatlarda sakin olun ve kendinizde bulunan özellikleri karşı tarafa hissettirin. Mülakatlara gitmeden önce teorik olarak da olsa bilgilerinizi tazeleyin, gideceğiniz şirket hakkında araştırma yapın ve sorulabilecek mülakat sorularına hazırlanın. Bunları yapmanız size mülakat sürecinde bir rahatlık ve özgüven sağlayacaktır.

Bu yazımda kendimce en önemli noktalara başlıca değindim. Belki bunları çoğunuz zaten önceden biliyordu ama sadece bilmek yetmez, bildiklerimizi eyleme dönüştürmedikçe bir şey ifade etmez. Bunun için bu yazım da dahil olmak üzere en önemli nokta arkadaşlar çalışmaktır. Akılcı, verimli bir şekilde çalışmak.

 

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir