Yazılımcılar İçin Önemli Soft Skiller (Sosyal Beceriler)

Merhaba arkadaşlar, teknik konuları bir kenara bırakarak, bugün biraz daha genel hatlarıyla bir yazılım geliştiricide olması avantaj sağlayacak belirli sosyal becerilerden bahsetmek istiyorum. Aslında buradaki beceriler farklı sektörler için de önemli yeteneklerdir, fakat biz biraz daha yazılım sektörü odaklı gideceğiz.

Teknik konularda hepimizin kendini geliştirmesi gerekirken bir yandan da bazı sosyal becerilerimizin farkında olmak, bu taraflarda eksik varsa buralara da yoğunlaşarak kendimize ve ekibimize teknik taraf haricinde katkı sağlayabiliriz.

İletişim

Bazen çok fazla göz ardı edilse de iletişim yeteneği yazılım geliştiriciler için en önemli soft skillerden biridir. Sonuçta çoğunlukla bir ekip içerisinde ve farklı departmandan insanlarla beraber çalışıyoruz. Bu noktalarda kendimizi iyi ifade etmek ve düzgün bir dille fikirlerimizi karşıya geçirmek önemlidir.

Merak ve Şüphe

Yazılım sektörü sürekli ve hızlı bir şekilde gelişen sektörlerden biri, bu yüzden sürekli merak duygumuzun kabarık olması bizi bu gelişmeleri takip etmeye teşvik edecektir. Aynı şekilde bir sorunun bir çok şekilde çözümü olabilir burada uygulanan çözümlere şüpheyle yaklaşıp en optimumunu bulmak ekibiniz ve kendinizin gelişmesine yardımcı olur.

krakenimages-unsplash
krakenimages-unsplash

Eleştiri ve Tartışma Kültürü

Benim en önemsediğim soft skillerden biri eleştiri ve tartışma kültürüne uyumlu olmaktır. Uygun bir dille yapılan doğru eleştiri ve doğru tartışmalar organizasyonları ileriye götürecek araçlardır. Yaşanan olaylar, uygulanan/düşünülen çözümler, yapılan işler, kullanılan teknoloji ve yöntemler sürekli olarak tartışılabilmeli, ekip içerisinde rahat bir şekilde eleştiri yapılabilmelidir. Aynı şekilde karşılıklı bir şekilde burada yapılan eleştirilerde de dersler çıkartılmalı ve organizasyonları/bireyleri daha ileriye taşımak için adım atılmalıdır.

matteo-vistocco-unsplash
matteo-vistocco-unsplash

Takım Çalışması

Aslında burada yukarıdaki soft skilleri özümsediyseniz büyük ihtimalle iyi bir takım oyuncusunuzdur. Yinede özetlemek gerekirse iş yaptığımız ekip arkadaşlarımızla uyum içerisinde olarak iletişim, yardımlaşma, eleştiri kültürüne uyarak bireysel olarak yapılabilecek katkılardan çok daha fazlasını yapabiliriz.

Problem Çözme ve Zaman Yönetimi

Gün sonunda neredeyse sürekli problemleri anlayarak bunlara doğru çözümler bulmaya çalışıyoruz, bunun için sistematik düşünme, analitik yaklaşım gibi yetkinliklerimizi geliştirerek problemlerle daha kolay baş edebilir ve çözüme yönelik daha sağlam adımlar atabiliriz. Çözümler için sorumluluk almakla beraber bu çözümleri doğru bir şekilde uygulamak için zamanımızı yönetmeli, aynı şekilde bu zamanın planlanması konusunda doğru önceliklendirme ve geri bildirimler yapabilmeli bunlar için ikna süreçlerinde doğru pazarlıklarda bulunabilmeliyiz.

Adaptasyon

Yazılım çözümleri her gün gelişmekte, farklı teknolojiler ve çözüm yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Bunları takip ederek, probleminize uyan doğru çözüm ve teknolojiye adapte olma kabiliyeti size ve ekibinize katkı sağlayacaktır.

adeva-sandra-petrova
adeva-sandra-petrova

Paylaşıma Açık Olmak

Aslında “Bilginin sadakası onu başkalarıyla paylaşmaktır” diye çok güzel bir söz duymuştum tam olarak konunun özeti bu cümle. Bilginizi deneyiminizi ekiple paylaşmak, ekibin diğer üyelerinin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak bütün ekibi geliştirecek en önemli yollardan biridir. Yeni gelen arkadaşlara doğru aktarım yapmak, ekip içerisinde bulunan çözümlerin know-how larının bütün ekibe yayılması bu kültür sayesinde çok rahat sağlanabilir. Bir yazılımcı için paylaşım kültürüne uyum sağlamak hem kendi hem ekip gelişimi için bu yüzden önemlidir.

Kişisel Farkındalık

Aslında en önemli soft skillerden birisi kendi öz farkındalığınızın olması ve burada kendinize karşı açık davranarak iyi ve kötü yönlerinizi belirleyebilme yeteneğinizdir. Bunu doğru bir şekilde yapabilirseniz hangi noktalarda gelişmeniz gerektiğine karar vererek o taraflara emek harcayarak buralarda gelişim sağlayabilirsiniz, aynı şekilde karar verirken de belirlediğiniz güçlü yönlerinizi dikkate alarak başarı oranı daha yüksek kararlar verebilirsiniz.

Burada ben başlıca bir kaç soft skillden bahsetsem de aslında daha bir çok farklı sosyal beceri sayılabilir, yazının çok fazla uzun olmasını istemediğim için bunlarla sınırlı bıraktım. Bu konuda daha detaylı araştırma yapmak isteyenler aşağıda bıraktığım bir kaç linki de okuyabilir. Kalın sağlıcakla …

Kaynakça

https://www.linkedin.com/pulse/yaz%C4%B1l%C4%B1mc%C4%B1lar-i%C3%A7in-77-beceri-tobeto/?originalSubdomain=tr
https://talentgrid.io/tr/yazilimci-soft-skilleri/
https://medium.com/@sawacrow/yaz%C4%B1l%C4%B1m-kariyerinde-sosyal-becerilerin-rol%C3%BC-ae45b6129993
https://adevait.com/blog/workplace/7-soft-skills-developers-2019
https://www.kletech.com/10-significant-soft-skills-for-every-developer/
https://andela.com/blog-posts/top-10-developer-soft-skills-to-drive-team-success

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir