Pandemi Sürecinde Çalışmak

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda covid-19 sürecinde çalışırken kullandığım programlardan bahsederek, evden çalışmanın belirli avantaj/dezavantajlarına değineceğim.

pakata-goh-remote-work-unsplash
pakata-goh-remote-work-unsplash
Öncelikle kullandığım programlardan bahsedeyim.

 • İletişim için Slack uygulamasından faydalandım. Ufak iş aramaları içinde bu uygulamayı kullandım. Kullanmıyorsanız , kesinlikle tavsiye ederim.
 • Görüntülü görüşmeler ve toplantılar için Google Hangouts/Meet uygulamalarından faydalandık. Ücretsiz bir şekilde Google hesabınızla giriş yapabildiğiniz bu uygulamada bir sorun yaşamadan görüntülü görüşmeleri, toplantıları, ekran paylaşımlarını yapabilirsiniz.
 • Bilgisayara aldığım notlar ve ufak kod bloklarını değiştireceğim zaman Visual Studio Code programından faydalandım. (Cross Platform not uygulaması arayanlar için Evernote öneririm.)
 • Daha kompleks yapılardaki geliştirmeleri genellikle Visual Studio 2019 üzerinden yapsamda bazen de Visual Studio Code üzerinde geliştirmeleri yaptım.
 • Task takibi için Jira uygulamasından faydalandık. Burada ücretsiz bir alternatif arayanlar Trello uygulamasını inceleyebilir.
 • Kaynak kod yönetimi için Git den faydalandım.
 • Farklı databaselerin yönetimi için ortak araç olarak TablePlus kullanıyorum.
 • Bunlara yardımcı olarak PostmanSoap UIConEmuPutty gibi yardımcı araçlardan faydalandım.
İş için kullandığım genel araçlardan bahsettim.  Şimdi pandemi sürecinde çalışmaktan biraz bahsetmek istiyorum. Öncelikle son 1 aydır ofise esnek bir şekilde giderek çalışsam da ilk 2 ay sürekli evden çalıştım. Burada şuan çalıştığım firmada pandemi sürecinden önce haftada bir gün uzaktan çalışmaya başladığımız için bu sisteme alışmamız daha kısa sürdü.
Fakat normal bir uzaktan çalışma süreci olmadığı, sürekli evde kalmamız gereken bir dönem olduğu için tabii ki bazı dönemlerde zorlandım.

tai-s-captures-pandemy-unsplash
tai-s-captures-pandemy-unsplash
Bu dönemle alakalı kendi açımdan bazı avantaj ve dezavantajlardan bahsetmek istiyorum.

Avantajlar

 • Verimli olduğunuzu düşündüğünüz saatleri daha aktif kullanabilirsiniz.
 • İletişiminizi düzgün sağladığınızda kendi istediğiniz saatlerde çalışarak, istediğiniz saatlerde kendinize vakit ayırabilirsiniz.
 • Hava şartları ve ulaşım sıkıntılarından etkilenmezsiniz.

Dezavantajlar

 • Aslında bu madde uzaktan çalışmanın dezavantajı değil fakat pandemiden dolayı uzaktan çalışırken sağlığımız için sürekli evde kalmak zorundayız, bu durum biraz can sıkıcı olabiliyor.
 • Eğer planlamanızı doğru şekilde yapamazsanız, sürekli çalışır fakat verimsiz olabilirsiniz.
 • Belirli mesai saatleri olmadığı ve ofis ortamında bulunmadığınız için kendi disiplin ve motivasyonunuzu sağlayamazsanız işlerinizi bitiremeyebilirsiniz.
 • Odaklanma ve çalışmaya başlamakta çok zorlanabilirsiniz.
Burada belirttiğim dezavantajlara çözüm olabilecek bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

 1. İlk madde için çok verebileceğim tavsiye olmasa da neden evde kaldığımızı iyi anlar, kendimiz ve çevremizin sağlığı için evde kaldığımızı bilirsek, motivasyonumuzu yükseltebiliriz.
 2. Planlamanızı kendi verimli olduğunuz saatlere göre yaparak (Ortak bir çalışma yapmıyorsanız) normal saatte olduğu gibi belirli saat aralıkları belirleyin. Bu saat aralığı haricinde çok önemli bir problem olmadığı sürece kendinize vakit ayırmaya çalışın.
 3. Son iki madde için doğru planlamayla beraber kendinize ufak rutinler belirleyebilirsiniz. Örneğin sabah kalkarak üzerinizi değiştirin (işe gidecek gibi hazırlanmak faydalı), kahvenizi hazırlayın ve çalışmanıza başlayın. Bunu rutine oturttuğunuz zaman ister istemez çalışmaya başlayabilirsiniz.
Umarım bu günler geçer ve hep beraber daha sağlıklı bir ortamda hayatımıza devam ederiz. Kalın sağlıcakla 😀

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir