Yeni Yılın Planlaması

Merhaba arkadaşlar,

2020’nin ilk postunda teknik bir konudan bahsetmek yerine önümüzdeki senenin planlamasını basit bir şekilde yaparak, kendime notlar düşeceğim. Yani şimdiden söyleyeyim tamamen öznel bir planlama içerecek.

Programı yaparken elimden geldiğince, vakit ayıracağım diğer alanları da düşünerek karar verdim. Bu maddeler koşuşturmalardan bana kalan boş zamanlarımda yapmaya çalışacağım maddeler olacak.

Ben kitap okuma alışkanlığını maalesef geç kazanmış insanlardan biriyim (17 yaşımdan sonra düzenli olarak kitap okumaya, bunu alışkanlık haline getirmeye çalıştım). Bu yüzden kitap okumayı düzenli bir şekilde arttırmak istiyorum, o yüzden 2020 planlamasında her ay en azından bir kitap bitirmek istiyorum. Bunu askeri düzeyde yazıyorum, asıl hedefim sene içerisinde 20 kitap okumak. Geçen sene benim için biraz yoğun geçti bu yüzden 11 kitap civarı bitirdim. Geçen seneye göre 9 kitap daha fazla okursam benim için iyi bir sayı olacak. Kitapların içerisinde en azından mesleki gelişimime katkı sağlayacak bir kitap yer alacak.

Blog postlarını daha düzenli ve periyodik olarak yazmak istiyorum. Geçen sene blog yazılarımda periyodik bir zaman yoktu. Kısaca anlatmak gerekirse yazmak istediğim konular aklıma geldikçe not alıyor ve yazabildiğim konuları yazılacaklar listemden kaldırıyordum. Fakat yazılarımı belirli bir zaman sisteminde paylaşmıyordum.

Yeni yılda daha düzenli bir blog planlaması yapmak, en azından her ayın son hafta sonu (Cumartesi/Pazar) bir blog yazısı paylaşmak istiyorum. Tabii ki buda en az olacak şekilde belirlediğim rakam.Elimden geldiğince birden çok blog postu paylaştığım ayların olmasına çalışacağım. 2019 senesi için toplam 14 yazı yayımladım.

Biliyorsunuz ki video çekmeye yeni yeni başladım, 2019 senesi için toplam 4 video yayımladım. Fakat 2020 yılında bu alanda da rakamlarımı arttırmak periyodik olarak video yayımlamak istiyorum. Genelde videolarım da blog yazılarımla bağlantılı konular yer alacak, tabii ki blog postlarındaki konulardan bağımsız videolarda yer alabilir.

Her ay için bir video yayımlayarak mümkünse bunu da her ayın son hafta sonu olacak şekilde alışkanlık haline getirmek istiyorum.

Youtube kanalımı incelemek için tıklayabilirsiniz.

Çektiğim videolarda şuan için herhangi bir alt yazı bulunmuyor. Fakat videolarımı hem daha çok kişiye ulaşması, hemde alt yazı hazırlarken gelişimime katkı sağlayacağını düşündüğüm için alt yazılı hale getirmek istiyorum. Başlarda tabii ki eksikleri olacak olsa da giderek daha iyi bir düzeye gelmesi için çalışacağım. Bu arada alt yazıları hem Türkçe hem İngilizce hazırlamaya çalışacağım. Yine her aya bir tane denk gelecek şekilde yıl sonunda en az 12 videomun Türkçe ve İngilizce alt yazılı versiyonunun olmasını istiyorum.

Ana temeller olarak bunların üzerinde duracağım, tabii ki yazacağım blog postları ve video konularında yine ana temam yazılım olacak. Yazılım kategorisi altında kafa yormaya çalıştığım, paylaşmak istediğim konuları belirleyerek içerik üretmeye, hem kendime hemde okuyanlara ufakta olsa fayda sağlamaya çalışacağım.

Rakamları belirlerken, sürdürülebilir olmasına ve periyodik olarak içerik üretmeye dikkat ederek hazırlamaya çalıştım.
Bu arada bir not daha, motosiklet ile 2019’a göre daha fazla gezeceğim 😀

Bu 4 madde benim için bu senenin odak noktaları olacak. Sene sonu aşağıdaki rakamlara elimden geldiğince ulaşmaya çalışacağım.

Okunan Kitap:                         12 (En az)20 (Ulaşılmak istenen)
Yazılan Blog Postu:               12 (En az)16 (Ulaşılmak istenen)
Çekilen Video Sayısı:           10 (En az)12 (Ulaşılmak istenen)
Alt yazılı Video Sayısı:         10 (En az)12 (Ulaşılmak istenen)

Kendim için belirlediğim bazı rakamları sizinle paylaştım umarım bu rakamlara ulaşabilir, daha faydalı, sistematik içerikler üretebilirim.

Herkese iyi seneler 😀

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir