Bana Göre : İyi Bir Yazılım Takımı

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere bana göre iyi bir yazılım takımı nasıl olmalıdır bundan bahsetmeye çalışacağım. Teknik olarak incelemekten ziyade teknik bilgi harici kriterlerden bahsetmeye çalışacağım. Aslında sadece bir yazılım takımı değil, ekiple yada grupla çalıştığınız mesleklerde de bunların önemli olacağını düşünüyorum.

Buradaki değerlendirmem kendi tecrübelerim, okuduğum makaleler, gözlemlerim ve konuştuğum arkadaşlarımdan edindiğim bilgilere göre tamamen öznel olarak yapılmıştır. Yani kişiden kişiye değişebilen kriterlerdir.

matteo-vistocco-Dph00R2SwFo-unsplash
matteo-vistocco-Dph00R2SwFo-unsplash

Takım Büyüklüğü

İlk olarak farklı büyüklükte takımların içinde yer aldım. Bunları değerlendirdiğim zaman küçük ya da çekirdek (pizza takımı) kadroların, daha verimli çalıştığını düşünüyorum.

Senaryoya göre değişiklik göstersede takımları bölerek, maksimum 5-6 kişilik yapıların olması gerektiğini, bu küçük takımların birleşerek büyük bir ekip oluşturmasını verimli buluyorum.

desola-lanre-ologun-IgUR1iX0mqM-unsplash
desola-lanre-ologun-IgUR1iX0mqM-unsplash

Takım Yapısı

Çok fazla teknik pozisyonlara girmek istemiyorum fakat genel olarak bu takımların içinde deneyimli ama kendi geliştiren insanlarla beraber, kendini geliştirmek isteyen ve bunun içinde gerekli emeği veren yeni başlayan kişilerin de yer alması gerektiğini düşünüyorum. İlk bakışta tamamen deneyimli bir takım kurmak daha tercih edilebilir görülebilir. Fakat takım içerisinde ki yeni başlayanlara mentörlük yapmak, hem kişisel tatmin, hem devamlılık, hem günceli talep etme hem de ekip uyumu için genelde faydalı oluyor.

Ekip yapısında herhangi bir hiyerarşi olmasa da işleri delege etmek ve belirsiz durumlarda kararlara yardımcı olmak adına bir liderin olması gerektiğini düşünüyorum. Burada şirket büyüklüğüne göre takım lideri daha çok ekip içi yönetim yada teknik lider gibi davranabilir.

Analiz, işlerin belirlenmesi, süreç takipleri gibi konularda ekibe yardımcı olabilecek bir analist, po konumlandırması ve bu kişilerin ekiple uyumlu bir şekilde geri bildirim alarak çalışması, ekibin verimliliğini arttırır.

Ekipler kendi içerisinde testlerini yazsalar da ekiplerle beraber çalışacak tester arkadaşların olması, productiona çıkabilecek hataları minimize etmeye yardımcı olabilir.

anna-samoylova-w55SpMmoPgE-unsplash
anna-samoylova-w55SpMmoPgE-unsplash

Takım İçi Konular

Bence en önemli konulardan biri iletişim. Metodoloji, çalışma şekli (remote vb.) farketmeksizin ekiplerin hem kendi içinde hem de varsa yöneticileri ile rahatlıkla iletişim kurabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Doğru iletişim ile takımda oluşabilecek birçok büyük problem kolayca çözülebilir.

Diğer önemli konulardan biri ise takım içi paylaşım. Takım içerisinde paylaşımın olması hem işlerin tamamlanmasına, hem takım içi iletişime, hem de takımdaki üyelerin mutluluğuna direk katkı sağlar. Ayrıca teknik paylaşımlar ile takım içi bilgi seviyesi tabana yayılır bununla beraber genel bilgi seviyesi de artar.

Takımın içerisinde çalışıyorsa dokunmayalım mantığında insanlar olacak olsa da uzun vadede daha iyisini talep eden, bu yolda oluşacak hataları düzeltmeye çalışacak insanların daha fazla fayda sağlayacağını düşünüyorum. Özelikle takım içerisinde tatlı bir rekabetin olmasını da faydalı buluyorum. Bu rekabet doğru bilgiye ulaşmada katkı sağlayacaktır.

Takım içerisinde süreçler(teknik standartlar, pair,review, deploy süreçleri vb.) belirlenip, bu süreçlerin belirli periyotlarda güncellenmeye çalışılması gerekir. Bu süreçlerin sorgulanarak uygulanmaya çalışılması takımın verimliliğini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Yeni kararlar alınırken takım içerisinde konuşularak fikri bir tartışmaya girilmesi, eleştirilmesi, yeni yöntemler sunulması, avantaj ve dezavantajların gözden geçirilmesi önemlidir. Yine takımlarda “hayır” diyebilen insanların bulunması kıymetlidir.

Kriz anlarında takım içerisinde birden fazla insanın sorumluluk alması, bu yolda suçlu aramadan çözüm odaklı ve soğuk kanlı kalabilen insanların olması takım için faydalı olacaktır.

İnsanlar doğru kişilerle, iyi bir yapı içinde çalışarak bireysel olarak yapabileceklerinden çok daha fazlasını başarabilir.

Bu konuda çok daha fazla söylemek istediğim konu olsa da çok fazla uzatmamak adına kendimce önemli konuları belirtmeye çalıştım. Doğru bulmadığınız yada eklemek istediğiniz düşünceler varsa benimle paylaşırsanız öğrenmek isterim. Kalın sağlıcakla…

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir