Saas ve Saas Ürün Özellikleri

Merhaba arkadaşlar, bugün size Saas kavramı ve Saas ürünlerde olmasını düşündüğüm belli başlı özelliklerden bahsetmeye çalışacağım. Bildiğiniz gibi saas ürünler (gmail, drive, office 365 vb.) uzun süredir hayatımızda yer alsa da, cloud sağlayıcılarının daha popüler hale gelmesi ve cloud computing kavramının ülkemizde de yayılmaya başlaması ile beraber daha geniş çaplı incelenmekte ve Saas ürünler üzerinden ticari gelir oluşturan iş modelleri gün geçtikçe artmaktadır.

Peki nedir bu Saas ? ( Software as a service )

Saas, bulut bilişimde yer alan servis modellemelerinden birisidir. Eskiden olduğu gibi bir yazılımı bilgisayarlara kurup, güncellemesi, desteği, bakımı, lisanslaması,yönetimi gibi birçok problemle uğraşmak yerine Cloud üzerinden bir hizmet olarak yazılım alarak, yazılımı daha aktif nasıl kullanabilirim kısmına odaklanmamızı sağlayan bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısaca bir uygulamaya belirli bir miktar para ödeyerek o uygulamayı Cloud üzerinden kullanmaya ve uygulamanın bakım,yönetim,kaynak gibi masraflarıyla uğraşmamaya yarayan bir modeldir.

Başlıca avantajlarına gelirsek;

 •  Hizmet satın alındığı için destek imkanı,
 •  Kullandığın kadar ödeme modeli,
 •  Kullanılan teknolojiler, kod yönetimi vb. gibi problemlerle uğraşmama,
 •  Kullanıcı sayısı arttıkça azalan birim maliyeti
 •  İnternet üzerinden yüksek ulaşılabilirlik
Saas, azure-heapjet
Saas, azure-heapjet

Peki iyi bir Saas ürününde olması gereken özellikler nelerdir?

Öncelikle buradan sonra söyleyeceklerim öznel yorumlardır. Eleştirileriniz veya doğru bulmadığınız yerler varsa paylaşırsanız birbirimizi geliştirebiliriz. Benim için başarılı bir Saas ürünün tanımı, müşterinin en az müdahale ile ( Aslında hiç olmaması gerek 😀 )  ürünün alımından, ürününü aktif halde kullanana kadar süreci tamamlayabilmesi ve daha sonra kendi ürünü üzerinden paket değişikliği, paket iadesi, hızlı destek bildirimleri oluşturabilmesi ve bunlara geri dönüş alabilmesi, tabi ki en önemlisi bu süreçlerin hepsinde eksiksiz bilgilendirilmesi olarak tanımlanabilir.

Bunlara artı olarak farklı özelliklerde eklenebilir (fiyat skalası , alert mekanizmaları vb. ) fakat ben temel süreci tanımlamaya çalıştığım özellikleri ekledim.

 •  Modüler olmalıdır. (Belirli özellikleri ekleyip, çıkarma imkanı bulunmalı ve geliştirilebilir olmalıdır.)
 •  Scalability ( Müşteri sayısı ve yoğunlupuna göre uygulama hızlı bir şekilde ölçeklenebilir olmalıdır. Scale Up / Scale Out )
 •  Availabilty ( Uygulamanın erişilebilirliği yüksek olmalı aksi durumlarda müşterilere bildirim gönderilmelidir. )
 •  Multi-Tenancy ( İyi bir saas ürünü multi-tenancy olarak kurgulanmalı, müşterilere hizmetler eş zamanlı olarak sunulabilmelidir. )
 •  Discoverability ( Uygulama kolay erişilebilir bir şekilde, yorucu kurulumlar olmadan kullanılabilmeli. Müşterinin ekstra eforlarına ihtiyaç duymamalıdır. )
 •  Security ( Müşterilere veri güvenliği politikaları anlatılarak bu konuda ikna olmaları sağlanmalıdır. )
 •  Dashboard ( Müşterilerin ürün ile ilgili yönetimsel faaliyetlerini takip edebildiği, paket ve ödeme yöntemlerini basitçe güncelleyebildiği, kendi ürününü tek bir yerden kontrol etmesini sağlayan bir yönetim paneli olmalıdır. )
 •  Customization ( Uygulamanın amacını, sınırlarını ve çekirdek yapısını değiştirmeyecek şekilde belirli alanlar özelleştirilebilir olmalıdır. )
 •  Cross Platform ( Uygulama farklı platform ve işletim sistemleri üzerinde stabil olarak çalışmalı ve kullanıcı dostu bir tasarımı olmalıdır. )
 •  Support ( Müşteri sürekliliği sağlamak ve memnuniyeti arttırmak adına kesinlikle hızlı ve çözüm odaklı iyi bir destek modeli olması gerekmektedir. )

Evet arkadaşlar bu post içerisinde iyi bir Saas üründe olması gerektiğini düşündüğüm özelliklerden kısaca bahsetmeye çalıştım. Sizinde eklemek istediğiniz özellikler var ise paylaşabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur. Kalın Sağlıcakla… 😀

Kaynaklar

https://azure.microsoft.com/tr-tr/overview/what-is-saas/
https://aws.amazon.com/tr/partners/saas-on-aws/
https://enisnecipoglu.com/saas-proje-gelistirmek/

İncelenebilir

https://www.heapjet.com/tr/

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir