Tasarım Desenleri – Bölüm 5

Merhaba arkadaşlar, bugün tasarım desenleri serimizin 5. bölümü yani Singleton Pattern kavramını sizlere anlatmaya ve bir örnekle pekiştirmeye çalışacağım.

Singleton Pattern , Creational Patterns yani nesnenin oluşma sürecindeki patternler altında yer alır. En çok biline ve en çok kullanılan design patternlerden birisidir. ( dofactory.com’a göre sık kullanılan patternlerden birisidir. 5/4 kullanım oranı vardır.)

Öncelikle bu nesneyi neden kullanırız ile başlayalım. Singleton pattern bir nesneden yalnızca bir tane üretileceği durumlarda kullanılır. Örneğin database ile bağlantı sağladığımız bir işlem yaptığımızı düşünelim (gerçek senaryolarda çoğu zaman bir veri tabanı ile işlem yapılır), burada bize connection sağlayan sınıfın bir instance alması yeterlidir. Yani her seferinde yeni bir nesne üretilmesine gerek yoktur bildiğiniz gibi her nesne üretimi bellekte yer kaplar ve performansı etkiler.

Singleton pattern burada devreye girerek bir nesnenin bir kere üretilmesini garantiler ve performans, kod yönetimi kısmında avantaj sağlar.

Şimdi bir örnek ile patterni pekiştirmeye ve pratikte görmeye çalışalım.

Evet arkadaşlar en çok duyduğunuz patternlerden birini anlatmaya, örneklendirmeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Herkese iyi bayramlar dilerim, kalın sağlıcakla 😀

Kaynak Kod => https://github.com/EnesAys/DesignPatterns

Kaynaklar

https://www.turkayurkmez.com/singleton-design-pattern/
https://www.dofactory.com/net/singleton-design-pattern
http://www.csharpnedir.com/articles/read/?id=134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir