Zaman Yönetimi ve Öncelik

Merhaba gençler ve kendini genç hissedenler,

Girişimi böyle yapmamın bir sebebi var tabi ki bugün kendimce “Zaman yönetimi ve öncelik” kavramından bahsetmek istiyorum ve bu kavramların biz gençleri daha çok ilgilendirdiğini düşünüyorum.

Hepimiz hayatımız da bir şeyleri değiştirmek, kendimizi geliştirmek bir adım ileri gitmek istiyoruz fakat kendi çevremden en çok duyduğum bahane “Zamanım yok!” oluyor. Bende bunun hakkında bir kaç kelam ederek fikirlerimi paylaşmak istedim. Öncelikle klişe olarak “Her boş anınızda kitap,makale okuyun / sürekli çalışın” gibi cümleler söylemeyeceğim çünkü bunların doğru olmadığını düşünüyorum.Tabi ki ileride fikirler değişebilir kendisi ile çelişmeyen insan kendini geliştirmeyen insandır, çünkü insan yeni bilgiler edindikçe eskilerini sorgular.

Bence zaman yönetimi için en önemli iki kavram öncelik ve fedakarlıkdır. Zaman yönetimi için insan önce neyin önemli olduğuna neye daha çok vakit ayıracağına karar vermelidir. Daha sonra sahip olduğumuz en değerli olgu olan zamanını buna ayırarak diğer isteklerinden fedakarlık etmelidir. Tabi ki bu doğrultuda hedeflerini gerçekleştirmek için planlama yapmalıdır. Fakat şunu da söylemek isterim planlama yaparken disiplinli olmak önemlidir ama benim için sürdürülebilir olması daha önemlidir.

Zaman Yönetimi
Zaman Yönetimi

Örneğin her sabah 9 da makale okuyacağım diyerek bunu uygulamanız çok güzeldir. Fakat bu planınız için her sabah 9 da sevdiğiniz bir arkadaşınızla görüşmekten vazgeçerseniz bir süre sonra bundan sıkılarak devam edemeyebilirsiniz. Bunun yerine daha gerçekçi planlar yaparak hepsine vakit ayırmaya çalışmanız daha mantıklı ve sürdürülebilir olacaktır. Örneğin arkadaşınızla her gün değilde 3 gün, 3 saat değilde 1 saat görüşürseniz hem kendinize vakit ayırmış hem de makalenizi okumuş olursunuz, bunun ile birlikte böyle bir süreci yönetmeniz daha kolay olacaktır.

Tabi ki her şey bu kadar kolay olmayacaktır, istediklerinize ulaşmanız için irade göstererek daha az uyumanız, daha az oyun oynamanız gerekecektir. Böyle durumlarda da şahsen ben kendimi  “İleride başarılı olmak,sevdiğin şeyleri daha rahat ve çok yapmak istiyorsan şimdi çalışmalısın” şeklinde motive ederim.  Ve en önemlisi bahane bulmaktan vazgeçmek zaman yönetimi için en önemli noktalardandır. Çünkü bir işi yapmamak için her zaman bir sebep bulunur önemli olan bunlardan sıyrılarak çaba sarf etmek, mücadele etmektir!

Başarmak istediklerinize bir adım daha yaklaştığınız bir hafta sonu dileğiyle. Kalın sağlıcakla…

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir