Nasıl Bir Çalışma Programım var ?

Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir daha teknoloji ağırlıklı, teknik yazılar yazdım fakat bugün herkesin kendine uyarlayabileceği daha genel bir konudan bahsetmek istiyorum. Bugün hem kendime hazırladığım çalışma programını paylaşmaya hemde genel olarak
çalışma programları hakkımdaki ufak tefek görüşlerimi size aktarmaya çalışacağım.


Öncelikle şunu belirteyim, ben genel olarak çok sıkı ve katı bir bağımlılık içeren, uyulması zor çalışma programları yerine daha sürdürülebilir, zorlamayan çalışma programlarını doğru bulmaktayım. Çünkü genel olarak bir işe çok iyi başlayıp devamını getiremeyince bir anlamı olmadığını düşünüyorum.
(Tabi çok hızlı başlayıp böyle devam ederek bitirebilen varsa o ayrı bir konu 😀 )

İlk olarak ben çalışma programımı yazılım sektöründe çalışan biri olarak hazırladım. Sizde kendinize göre uyarlayabilir ya da daha faydalı olduğunu düşündüğünüz noktalar varsa aktarabilirsiniz. İlk olarak uyanma saatinden başlayalım.

Plan
Program

Saat 05:00  => Uyanma

Saat 05:15-07:00 => Gelecekte içerisinde yer almak istediğim teknolojiler hakkında çalışmak. (Şuan için .net core, cloud, containerazation ve bazı güncel çıkan ve faydalı bulduğum libraryler)

Saat 07:00-20:00 => İşe gidiş,geliş ve çalışma saatlerim. Kendimi geliştirmek ve zaman ayırmak için erken kalkmama neden olan bu kısım çalışma saatleri ve çalıştığım kurum ile yaşadığım yerin uzak olmasından kaynaklanmaktadır. Burada size daha fazla vakit kalıyorsa, arayı farklı bir aktivite ile doldurmanızı ya da uyanma saatinizi buna göre düzenlemenizi tavsiye ederim.

Saat 20:00-20:30 => Yemek, atıştırma vs.

Saat 20:30-21:00 => Kitap okumak (Genel olarak gizem, tarih, bilim kurgu ve bilgi vermek üzere yazılmış kitaplardan hoşlanırım.)

Saat 21:00-23:00 =>Bu saatler benim kendime ayırdığım saatler. Bu arada genel olarak oyun oynamayı (Genel olarak fifa-pes-nba serileri ve rpg tarzı oyunlardan hoşlanırım ), film ya da dizi izlemeyi tercih ederim. Bu noktada bir tavsiye vermek istiyorum, dizi izleme saatlerinizi bu aralığa bıraktığınızda genelde yerli/yabancı dizileri bir gün sonradan izliyorsunuz, bu yüzden mümkün olduğunca spoilerdan kaçmaya çalışın 😀

Ve artık yatma vakti. Bu program hafta içi için hazırladığım bir program, hafta sonu ise genel olarak 1-2 saat sevdiğim blogları takip etmeye, bloğuma yazı yazmaya çalışırım. Hafta sonu bunun haricinde kendime vakit ayırmaya, dinlenmeye, arkadaşlarıma vakit ayırmaya çalışırım.

Tabi bu programda bazı önemli noktalara da değinmek istiyorum. Bu programa uymaya çalışıyorum fakat kendimi sıkacak düzeyde programa bağlı kalmaya çalışmıyorum. Eğer sevdiğim bir teknoloji etkinliği/meetup varsa, Beşiktaş maçı varsa, o gün çok yoruldum ve dinlenmeye ihtiyacım varsa, halısaha maçım varsa 😀 yada benzeri bir durum oluştuysa programımı esneterek, bir sonraki gün tekrar ayak uydurmaya çalışıyorum.

Evet arkadaşlar, kendimce sizi sıkmadan programımı paylaşmaya hemde bir programın nasıl olması gerektiği ile ilgili -tabi ki kişiden kişiye değişir, genel olarak- düşüncelerimi aktarmaya çalıştım.

Umarım faydalı olmuştur. Eksik yada geliştirilebilir bir nokta gördüyseniz, paylaşırsanız sevinirim. Kalın sağlıcakla …

Saygılar

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir