Kararlılık ve Gelişimi Sürdürme

Merhaba arkadaşlar,

Aslında bu hafta Yazılım Terimleri   serisine devam etmeyi düşünüyordum. Fakat daha sonra bu seriye bu haftalık ara vererek kendimce daha önemli olduğunu düşündüğüm kararlılık ve gelişimin sürdürülmesi kavramları hakkında ufak bir yazı yazmaya karar verdim. Bakmayın ufak dediğime yazı ufak ama kavramlar çok büyük 😀

Öncelikle kişisel olarak kendimi geliştirmeyi önemsiyorum ve çevremdekilerin, tanıdığım-tanımadığım herkesinde bu görüşte olması gerektiğine inanan bir insanım. Çünkü toplum olarak gelişmemiz için birey olarak da gelişmeliyiz, en önemlisi kendimiz için bunu sürekli olarak denemeliyiz, eğer sürekli gelişmeyi denemezsek bir süre sonra geriye doğru gitmeye başlarız çünkü çevremizde ki diğer etkenler bizim gibi yerinde saymayacak ve ilerleyecek, bir süre sonra biz bunu farkettiğimizde belki de fark çok açılmış olacak bu yüzden arada ki mesafeyi ne kadar kısa tutarsak bizim için o kadar iyi olur. Tabi ki bu gelişimi süreklı kılmak ya da bunu denemek konuşmak kadar basit bir eylem değil. Gelişimi sürekli kılmanın karşısında en önemli 3 engelin kararsızlık, tatmin olma duygusu ve bahane üretmeye alışmak olduğunu düşünüyorum.

Kararlı olmalıyız arkadaşlar, bir karar almadan önce ince eleyip sık dokumalıyız, plan yapmalıyız fakat o kararı aldıktan sonra kararımızın arkasında durarak onu gerçekleştirmek için elimizden geleni yapmalıyız. Muhammed Ali’den(gelmiş geçmiş en iyi boksörlerden biridir) bir alıntı yapmak istiyorum.

“Şampiyonlar salonlardan değil, içlerinde tutku,hayal ve amaç olan insanlardan çıkar”

Bizimde bir hayalimiz, amacımız ve onu uygulamak için planımız daha da önemlisi planımıza başlamak, gereklerini yaparak sonuca ulaşmak için kararlılığımız olmalı. Amacımız gelişmek ise bunun için azimli ve kararlı bir şekilde devam etmeliyiz, biz Türk halkı olarak çok hızlı giriş yaparız fakat genel olarak o hızımızı koruyamayız, bunun yerine daha emin adımlarla, sürekli bir şekilde hareket etmeliyiz.

Gelelim ikinci en büyük engele tatmin olmak kısaca “Ben oldum” demek, beni en çok korkutan cümlelerden biridir bu, çünkü insan eğer kendini sınırlar ve limit koyarsa zaten onun önüne geçemez ve bu tutum direk limitlerinizi dibe çekmektir. İnsanların her zaman öğreneceği yeni kavramlar, alacağı yeni dersler, edineceği yeni tecrübeler vardır.  Bu arada şundan da bahsetmeden geçmek istemiyorum, kararlı olmalıyız fakat gözümüzü de kör etmemeliyiz. Yanlış olduğunu gördüğümüz bir yolda ısrarla ilerlemek, bize fazladan zaman kaybettirir ve alabileceğimiz, gerçekleştirebileceğimiz diğer kararlarımızın da önüne geçer.

Kısaca arkadaşlar, umarım hepimiz sürekli gelişmek adına doğru adımlar atar, bu adımları gerçekleştirmek için bahane üretmek yerine kararlılık gösterir ve hiç bir zaman “Ben oldum” demeyiz.

Hepinize İyi Hafta Sonları, Kalın Sağlıcakla … 😀

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

2 comments

Mustafa EREN says:

Klavyenize sağlık hocam. Başarılı bir yazı olmuş.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir