Değişim Hakkında Ufak Bir Deneme

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün teknik konulardan uzak, günümüzde, geçmişte ve gelecekte de konuşulacak olan bir konudan değişimden bahsederek, bir deneme yazısı yazmak istiyorum.  Kısa bir yazı planladım ve bu kısa yazıda tamamen kendime göre yorumlar yapacağım.

Öncelikle herkesin bildiği “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” sözü ile başlayalım. (Bazı kaynaklarda anonim olarak geçse de sözün sahibinin filozof Herakleitos olduğu söylenir.)

Bu söz her ne kadar “Bütün genellemeler yanlıştır” önermesine (ki ben bu önermeyi doğru bulurum) ters düşse de burada anlatılmak istenen değişim hep vardır ve hep olacaktır görüşü bence doğrudur. Fakat burada ki önemli nokta değişimin sonuçlarıdır. Her değişim iyi sayılmaz fakat iyi olan çoğu şeyin belirli bir değişim süreci olmuştur. Çok felsefi bir başlangıç oldu 😀

Biraz daha canlı örneklerle konuyu daha iyi izah edebileceğimi düşünüyorum. Örneğin ilk telefonlar ile günümüzde ki telefonlar arasında ya da ilk bilgisayarlar ile günümüzdeki bilgisayarlar arasında çok büyük bir fark ve değişim söz konusudur. Çağın gereklerini yakalamak, belirli problemlere karşılık çözümler üretmek ve tabi ki daha çok tüketim için yapılan bu değişimler yeni sorunlar doğursa da başarılı olmuş ve yeni iş dalları türetmiştir.

Telefonların Değişimi - image.yenisafak
Telefonların Değişimi – image.yenisafak

Aynı şekilde futbol ile alakalı olan iyi bilir VAR sistemi adında bir sistem bazı ligler de uygulanmaktadır (Bizim ligimiz dahil). Konuyu bilmeyenler için özetleyeyim, belirli pozisyonlar dahilinde saha dışında bulunan bir oda içerisinden görüntüler analiz edilerek otoritenin (Hakem) karar almasına yardımcı olan bir sistemdir. Örneğin bu değişim ne kadar otoritenin sorgulanmasına yol açsa da kararlarda ki doğruluk oranını önemli bir ölçüde arttırmıştır.

Fifa Var - wi-images.condecdn.net
Fifa Var – wi-images.condecdn.net

Teknoloji, spor gibi alanlarda yaşanılan bu değişim olgusu tabi ki insan için de geçerlidir. İnsanlar da hayatta yaşadıklarından, gördüklerinden, duyduklarından, okuduklarından kısaca beslendiği her şeyden, farkında olarak yada olmayarak belirli yargılar üreterek, daha sonraki davranışlarını bunlara göre düzenler. Fakat bazı değişimler, değişiklikler insanları rahatsız eder, bunun nedeni insanın duygusal bir varlık olmasından kaynaklanmaktadır. İnsan bulunduğu ortamın, yaşadığı çevrenin bozulacağını düşünürse kaygılanır, ya da arkadaşlarının değişeceğini düşünürse duygusal olarak üzüntü yaşayabilir.
Böyle noktalarda duygular ile beraber mantığın söylediklerinin bir optimum noktası bulunmalı, bir denge sağlanmalıdır. Yine burada önceki birikimler, duyacağınız fikirler devreye girer.

Sözün özü değişim her zaman vardı ve her zaman da olacaktır. Önemli olan bu değişimlere ayak uydurarak, maksimum faydayı sağlamak ve değişimlerin iyi noktalara ulaşması için yapılabileceklerde sorumluluk almaktır.

Herkese İyi Tatiller 😀

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir