Web Api Token Based Authentication

Merhaba Arkadaşlar,

Normalde yazılarımı hafta sonu yazarım fakat internette araştırırken hakkında kısıtlı kaynak bulduğum bir probleme değinmek, bunun hakkında kısa bir yazı yazmak istedim.

Günümüzde web apiler aktif olarak kullanılmakta ve bu apilerin güvenliği için en yaygın yöntemlerden biri token based authenticaion. Kısaca şöyle bahsedeyim üyeler credential bilgileri ile gelir, bir token alır ve bu token ile ilgili metoda gidebilir.

İnternette bunun ile ilgili bir çok örnek bulunmakla birlikte genelde hepsi sıfırdan codefirst yaklaşımı ile hazırlanan veri tabanları yada statik bir kullanıcı için hazırlanan örnekler. Ben ise hali hazırda üyeleri ve databasede bu kayıtların tutulduğu tablosu olanlar için bir senaryoya çözüm sağlamaya çalıştım.

Buyurun reponun adresi burada. Bearer token based web api için bir uı client oluşturmadım. Postman yada fiddler gibi araçlarla denemeniz için örnek sorgular oluşturdum.

Yapmanız gereken kendi localdbnizin connection stringlerini app configlerin içine yapıştırmak ve bu dbler içerisinde db scriptini çalıştırmak.

Soru ve öneriler için bana enesaysan8@gmail.com / enes@enesaysan.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Kalın Sağlıcakla 😀

“Web Api Token Based Authentication” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir