Visual Studio 2022 İnceleme

Merhaba arkadaşlar, bugün Visual Studio 2022 hakkında ufak bir inceleme yapacağız. Yazı içerisinde farklı kaynaklara da yönlendirme yapıyor olacağım.

İlk olarak Visual Studio 2022’yi indirmek için aşağıdaki linki ziyaret etmeniz gerekir. ( Community seçeneği ücretsizdir. )
Visual studio 2022 içerisinde .Net 6 (.NET MAUI  ile beraber), C# 10 ve C++ 20 Desteği ile gelmektedir. Aşağıda release notlarını ve lansman linkini de paylaşacağım fakat ben öncelikle sizlere kendi deneyimlerimi aktarmak istiyorum.
 • Öncelikle arayüzde değişiklikler olmuş. Simgeler ve renkler biraz değişmiş. Ben yeni arayüzü ilk etapta çok fazla beğenmedim fakat kullanmaya başladıkça bir alışkanlık oluyor. Bununla beraber temaya daha fazla özelleştirme seçeneği getirmişler, bu güzel bir gelişme olmuş.
icon-refresh-microsoft
icon-refresh-microsoft
 • Ide içerisinde ki hata ayıklama araçları geliştirilmiş.
 • Visual Studio 2022 ile beraber 64 bit yükseltmesi gerçekleşmiş. Projelerin açılma süresi ile beraber debug aksiyonları da hızlanmış. Büyük projelerde bu farkı rahat bir şekilde hissedebiliyorsunuz.
 • Blazor ve Razor editörleri Hot Reload özelliğini kullanıyor. Yani css dosyasında değişiklik yaptığınızda bunu ayaktaki projede direk görebiliyorsunuz.
  hot-reload-blazor-css-live-microsoft
  hot-reload-blazor-css-live-microsoft

   

 • Kesin bir benchmark bulamasam da kendi deneyimime göre git operasyonları hızlanmış. Branch değiştirme, pull-push ve merge işlemleri üzerinde denedim.
Visual Studio içerisindeki arama operasyonları gerçekten hızlanmış. Bu operasyonların 3 kat hızlandığı benchmarklarda gözüküyor.
find-files-faster-microsoft
find-files-faster-microsoft
Ve geldik benim deneyimlerken en çok hoşuma giden, bu gerçekten güzel olmuş dediğim 2 özelliğe;
 1. Rebuild süreleri gerçekten kısalmış. Aynı bilgisayarda, aynı projede Visual Studio 2019 üzerinde 3.1 olan rebuild sürem, Visual Studio 2022 üzerinde 2.3 olarak çıktı.
 2. IntelliCode, kendi söylemlerine göre “Şimdiye kadarki en iyi IntelliCode”. Gerçekten bunu hissediyorsunuz. İntellicode tarafında ai desteği ile beraber
  (Github’ı satın almasının burada çok faydası olduğunu düşünüyorum ) gerçekten çok hızlı ve en çok kullanılan önerileri yapıyor.
Daha fazla detay merak ediyorsanız, Visual Studio 2022 ile ilgili Microsoft linklerine göz atabilirsiniz.
Lansman
https://www.youtube.com/watch?v=f8jXO946eDw

Yenilikler ve Diğer Özellikler
https://docs.microsoft.com/en-us/visualstudio/ide/whats-new-visual-studio-2022?view=vs-2022
https://visualstudio.microsoft.com/tr/vs/whatsnew/
https://devblogs.microsoft.com/visualstudio/visual-studio-2022-now-available/
Microsoft Visual Studio 2022 Release Notes
https://docs.microsoft.com/en-us/visualstudio/releases/2022/release-notes
Visual Studio 2022 Yol Haritası
https://docs.microsoft.com/tr-tr/visualstudio/productinfo/vs-roadmap

Written By

Bir önceki günden daha iyi olmak için çalışarak kendimi geliştirmek, öğrendiklerim ve öğreneceklerim ile yazılım sektöründe büyük ölçekli ve uluslararası projelerde kendimden söz ettirmek istiyorum.

More From Author

You May Also Like

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir