Basit Git Komutları

Merhaba arkadaşlar sizlere bugün iş hayatında günlük olarak kullandığımız bir kaç basit git komutundan bahsedeceğim.

Aşağıdaki komutları git bash, cmd gibi ekranlardan yazabileceğiniz gibi Sourcetree, Github Desktop, Visual Studio Extension gibi toollar aracılığı ile arayüzden seçerekte uygulayabilirsiniz.
Ben genelde hibrit olarak bu toolları kullanıyorum. Örneğin; Git Bash ile fetch, pull gibi komutları çalıştırıyorum. Daha sonra Visual Studio içerindeki Team Explorer arayüzü ile conflict varsa onları çözüyorum, yeni değişikliklerimi pushluyorum. Github web arayüzü üzerinden ilgili pull request imi açıyorum.

michael-held-w6xU735k6LU-unsplash
michael-held-w6xU735k6LU-unsplash

-git clone

Bir repositoryi bilgisayarınıza çekmek için kullanılır. Zip olarak indirmekten farkı bu repositorye artık bağlı durumda olursunuz yeni değişiklikleri çekebilir ya da siz dosyaların üzerinde çalışarak, geliştirmeler yapabilirsiniz.


-git branch 

Çalıştığımız projede yeni bir branch oluşturmak için kullanılan komuttur.

-git checkout

Üzerinde çalıştığımız branchı değiştirmek için kullandığımız komut.

-git pull

Çalıştığınız aktif branch üzerinde yeni geliştirmeler varsa bunu çekmek için kullanırız. (Branchlerde geliştirme yaparken önce her zaman pull yaparak geliştirme yapmak güzeldir çünkü sizden başka birisi yeni bir değişiklik yapmış olabilir. Pullamadan pushlamayalım 😀 )

-git status

Localinizde değişiklik yaptığınız dosyaları gösterir. Güncellenen dosya, eklenen dosya vs.

-git add

Localinizde değişiklik yaptığınız dosyaları commitlenebilecek hale getirir. ‘.’ ile tüm değişiklik yapılan dosyaları commit paketi haline getirebilirsiniz.
Örneğin Documentation dosyası altındaki ve onun altındaki klasörlerdeki ‘txt’ uzantılı dosyalardaki tüm değişiklikleri paketlemek istersek

-git commit

Paketlediğiniz değişiklikleri local branchınıza aktarmanızı ve remote branche gönderilebilecek hale getirmenizi sağlar. Genelde ‘-m’ message parametresi ile beraber kullanılır.

-git push

Commitlediğiniz değişiklikleri remote brache göndermenizi sağlar.
Yani artık bu branchi kullananlar pull yaparak güncel değişiklikleri aldığında bu değişikliklere sahip olacaktır.

-git merge

Aktif branch ile farklı bir branchı birleştirmek için kullanılır.

-git fetch

Remoteda ki kodlar locale çekilir fakat pull dan farklı olarak otomatik olarak merge yapmaz.

-git cherry-pick

Aktif branchimize başka bir branchtaki commiti ekler.
Git komutları tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Aşağıda ki dokumanı inceleyerek bu komutların varyasyonları ve çok daha fazla komut hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir